Whatsapp Karanlık Modu Aktif Etme

0 9

Dijital medyada son zamanlarda “Karanlık Mod” trend oldu. Karanlık mod, diğer tasarımlara göre çok daha şık duruyor, üzerinde yazılanlar daha kolay okunabiliyor ve bununla birlikte göz yormuyor. Whatsapp da bu akıma uyarak Whatsapp karanlık mod özelliğini duyurdu.

Karanlık mod aktif etme işlemi ise oldukça basit. Birkaç tıklama ile kolayca Whatsapp’ınızı karanlık modda kullanabileceksiniz. Karanlık mod, uzun bir süredir Whatsapp’a çeşitli özellikler getiren, resmi olmayan eklentiler ile sağlanabiliyordu. Whatsapp yönetimi bu tip eklentiler için “Tehlikeli” ifadesini kullandı. Öyle ki bu tür eklentiler bilgilerinizi, mesajlarınızı görebiliyor. Gönderdiğiniz resimleri kendi sunucusunda depolayabiliyordu.

Fakat aynı zamanda Whatsapp dark mod, pek çok kullanıcı tarafından çok sevilmişti. İnsanların büyük bir kısmı, resmi olmayan Whatsapp eklentilerini sırf bu yüzden tercih ediyordu. Whatsapp da zekice bir hamle yaparak standart Whatsapp sürümüne dark mod özelliği ekleyerek, kullanıcılar eklenti indirmeden bu özelliği kullanabilir hale getirdi. Böylece hem Whatsapp’ın görünümünde büyük bir iyileştirme yapıldı hem de özel eklenti kullanımı ciddi oranda düştü.

Whatsapp karanlık mod Nedir?
Whatsapp karanlık mod özetle, whatsapp uygulamanızın parlak tonlarını karanlık tonlar ile değiştiriyor. Bu sayede ekrandan dışarı çıkan parlaklık ciddi oranda düşüyor aynı zamanda ekrana aydınlıkta baktığınızda karşıtlık yüksek olduğu için mesajları kolay bir şekilde okuyabiliyorsunuz. Karanlık modların temelinde siyah, gri tonları kullanılıyor. Aynı zamanda kullanılan diğer renkler de daha mat seçiliyor.

Karanlık modun android sürümlerine gelmesiyle birlikte zaten insanlar artık telefonlarını bütün olarak karanlık mod ile kullanıyordu. Bu nedenle Whatsapp uygulamasının da karanlık mod ile çalışmasını istiyordu. Kullanıcılarının taleplerini görmezden gelmemiş olacaklar ki bu şekilde karar alarak yeni bir modu bizlere sundular.

Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir?
Whatsapp karanlık mod aktif etme işlemi oldukça basit. Yalnızca birkaç adımda kolayca bunu yapabilirsiniz. İlk olarak Whatsapp uygulamanızı karanlık modda kullanabilmeniz için Whatsapp’ın son sürümde güncel olduğundan emin olun. Güncel olmayan uygulamalarda son gelen yenilikler çalışmaz. Çoğunlukla telefonlar bu tür güncellemeleri otomatik olarak kendisi yapsa da özel tercihler ile uygulama güncellemesi dondurulabilir. Bu yüzden uygulamanızın güncel olduğundan emin olun.
Uygulamanızın güncel olduğundan emin olmak için;
1. Telefonunuzda bulunan Play Store uygulamasına girin.
2. Arama kutusuna Whatsapp yazarak uygulamanın mağazadaki alanına erişin.
3. Karşınıza gelen ekranda en üstte WatsApp Messenger yazılı olduğundan emin olun. Bunun altında “Kaldır” butonunun sağ tarafında bir buton daha yer alıyor.
4. Sağdaki butonda “Aç” yazıyor ise uygulamanız son sürümde günceldir. Eğer bu butonda “Güncelle” yazıyorsa, bu butona tıklayarak önce uygulamayı güncellemeniz gerekiyor.
5. Uygulama güncellendikten sonra işleminize devam edebilirsiniz.
Whatsapp’ı açtıktan sonra karanlık modu aktif etmeniz için şunları yapmalısınız;
1. İlk olarak sağ üst köşede yer alan 3 nokta üst üste simgeye tıklayın. Karşınızda bazı seçenekler yer alacaktır. Buradan “Ayarlar”ı seçin.
2. Burada yer alan ayarlar menüsünde “Sohbet” seçeneğine tıklatın. Eğer İngilizce kullanıyorsanız “Chats” butonu olarak karşınıza çıkacaktır.
3. Görünüm seçeneğinin altında 2 farklı seçenek yer alıyor olacak. Tema ve Duvar kağıdı olarak karşımıza çıkan seçeneklerden “Tema”yı seçin.
4. Karanlık modu aktif edebileceğiniz menü sonunda karşınızda yer alıyor olacaktır. Buradan “Light” standart modu, “Dark” ise karanlık modu simgeler. “Dark” ya da “Karanlık” seçeneğini seçin ve “Tamam”a basın.
5. Artık Whatsapp’ı karanlık modda kullanabilirsiniz.
Karanlık Modun Yararları Neler?
Karanlık mod kullanacaksanız öncelikle bunu neden yaptığınızı da bilmenizde yarar var. Karanlık modun tek özel yanı görünüşü değil elbette. Karanlık mod ilk olarak gece telefona uzun süre baktığınız günlerde gözleriniz, telefonun o parlak ışığı nedeniyle rahatsız olur ve çabuk yorulur. Karanlık modu açtığınızda ise bu rahatsız edici ışıklar yerini daha hafif ışıklara bırakır. Bu sayede gözleriniz çok daha uzun süre dayanır.
Karanlık modun belki de en güzel yararlarından bir tanesi ise batarya dostu olmasıdır Karanlık modu açtığınızda telefonunuz, çok daha az ışık göndermek zorunda kalacağı için ciddi bir enerji tasarrufu yapacaktır. Böylece telefon bataryanız çok daha uzun süre dayanabilecek. Aynı zamanda karanlık modu hem telefon hem bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz. Bilgisayarlarda bulunan karanlık mod da tam olarak aynı işe yarıyor. Bu sayede bilgisayarınızın pili çok daha uzun süre dayanacaktır.
Karanlık mod ilk ortaya çıktığı günden beridir ilgileri üstüne çekmeyi başarmıştır. Bunun bir numaralı sebebi ise hiç şüphesiz daha kaliteli görünmesidir. Karanlık mod kullandığınızda uygulamaların renkleri de özel mat renklere sahip olur. Bu renk birleşimi de göze hoş gelen bir tabloyu ortaya çıkartır. Eğer kaliteye ve estetiğe önem veriyorsanız, telefon ve bilgisayarlarınızda karanlık modu açtığınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
Karanlık mod özelliği ne yazık ki tüm telefonlarda mevcut değil. Android, güncel sürümleri ile “Karanlık mod”u da getirse de eski sürümlerine böyle bir eklenti yapmadı. Karanlık modun artılarına baktığımızda böyle bir güncellemenin gelmesi düşünülebilirdi.
Windows 10 ile birlikte bilgisayarlara pek çok farklı özellik geldi. Özellikle tasarım konusunda yenilikçi davranan Windows 10, karanlık mod özelliğini getirmesiyle birlikte tercih edilebilecek en doğru işletim sistemi olduğunu insanlara kanıtladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.