Oto Çekici
plastik rahle
| Turbo Haber |
plas rahle

Sıfırcı’dan ‘Türkiye’ itirafı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Ülke Kredi Derecelendirme Direktörü Trevor Cullinan, Türkiye ekonomisinin beklentinin üzerinde güçlü bir büyüme performansı gösterdiği söyledi.

09 Mayıs 2016 - 22:45 'de eklendi ve 1005 kez görüntülendi.
Sıfırcı’dan ‘Türkiye’ itirafı

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin geçen hafta cuma günü Türkiye’nin kredi notunu teyit ederek, not görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a yükseltmesinin ardından Türkiye raporlarını hazırlayan Cullinan, AA muhabirini sorularını yanıtladı.

Cullinan, “Daha önceden dış finansmanın aniden durabileceği konusunda endişelerimiz vardı. Fakat bu gerçekleşmedi. Türkiye’nin kredi notu görünümünü yeniden ‘durağan’a çevirmemizin nedenlerinden biri bu.” dedi.

Cullinan, “Türkiye 2015 yılında görece güçlü büyüme gösterdi. Beklediğimizden daha güçlü büyüdü. Bu büyüme bölgesel istikrarsızlığa, gelişen piyasa algısındaki zayıflamaya ve geçen seneki seçim döngüsüne rağmen gerçekleşti” dedi.

Türkiye’nin cari açığının temelde düşük petrol fiyatlarının etkisiyle geçen sene yüzde 4,5’a gerilediğini hatırlatan Cullinan, “Türkiye ekonomisi görece iyi bir performans sergiledi.” dedi.

“TÜRK EKONOMİSİ DİRENÇ GÖSTERDİ”

Türkiye’nin kredi notu görünümünün “durağan” seviyede olmasının kısa vadede notun mevcut seviyede korunacağı anlamına geldiğini belirten Cullinan, “Eğer devam eden bir ekonomik dengelenme olursa, ekonominin dış finansman ihtiyacı azalırsa, cari açık dikkate değer şekilde azalır, (tasarruflar yoluyla) dış borcun bir kısmı geri ödenebilirse…. Bu durum gelecekte reytingi yükseltmemiz için bir sebep olabilir. Fakat bu Türkiye için orta vadeli bir görünüm, kısa vadeli değil. Gelecek 12 aylık dönemde, reytinglerde herhangi bir değişim beklemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Geçen yıl itibariyle ekonomide dikkat değer şokların yaşandığının altını çizen Cullinan, “Buna rağmen Türkiye ekonomisi görece güçlü bir şekilde büyüme göstermeyi başardı. Bu sürede ılımlı bütçe açığı korundu ve cari açık daraldı. Bölgesel ve yerel şoklar dikkate alındığında bile Türkiye ekonomisi görece iyi bir performans sergiledi. Türk ekonomisinin direnç gösterdiğini düşünüyoruz.” dedi.

“YABANCI YATIRIMCI EKONOMİYİ FONLAMAYA DEVAM EDECEK”

Önümüzdeki dönemde politik belirsizliğin devam edebileceğini belirten Cullinan, “Erken seçimin ya da referandumun olabileceğini düşünüyoruz. Bu yılın sonunda bir takım anayasal değişikliklerin olabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, dış yatırımcıların belirsizlik seviyesine rağmen Türk ekonomisini fonlamaya devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

S&P’den gün içerisinde yayımlanan bir değerlendirme notunda ise son dönemde yaşanan sığınmacı akınının Türkiye’deki ekonomik büyümeyi desteklediği belirtildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Epimedyumlu Macun
SON DAKİKA HABERLERİ
Epimedyumlu Macun
İLGİLİ HABERLER
Daha fazla EKONOMİ
Dolar fiyatları Dipte

Üst üste zirveler yapan altın fiyatları dün akşam saatlerinde yeniden 1.300 doların altına geriledi.Serbest piyasada...