Oto Çekici
plastik rahle
| Turbo Haber |
plas rahle

Kıraç topraklar ‘susam’ ile kaplanıyor

Çukurova’da, makineli tarımın yapılamadığı kıraç ve engebeli arazilere, buğday hasadının ardından ikinci ürün olarak susam ekimi ile değerlendiriliyor.

18 Ekim 2015 - 23:22 'de eklendi ve 1110 kez görüntülendi.
Kıraç topraklar ‘susam’ ile kaplanıyor

Çukurova yöresinde, makineli tarımın zor yapıldığı ya da yapılamadığı engebeli ve kıraç araziler, buğday hasadının ardından ikinci ürün olarak ekilen susam ile değerlendiriliyor.

Kadirli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatin Rüştü Özeser, AA muhabirine, yaygın olarak tahin, simit ve pastalarda kullanılan susamın maliyeti düşük olduğu için son yıllarda kıraç ve engebeli arazilere ekildiğini söyledi.

Sıcak iklimi sevmeyen susamın uygun yerde ekilmesi durumunda veriminin arttığına dikkati çeken Özeser, "Susam, masrafının azlığı, çorak ve küçük arazilerde rahatlıkla yetişmesi nedeniyle çorak ve küçük araziye sahip çiftçiler için gelir kaynağı oluşturuyor" dedi.

Özeser, Çukurova’da susamın daha önce hem birinci hem de ikinci ürün olarak ekildiğini bildirerek, şunları kaydetti:

"Son yıllarda daha çok kıraç ve engebeli arazilerde ekimi artan susam, Kadirli’de bu yıl 5 bin dekarlık alana ekildi. Makineyle hasat edilemiyor. Dökülmemesi için hasadı elle yapıldığından yoğun emek istiyor. Kilogramı 5 ile 10 lira arasında satılıyor. Devlet, dekar başına 8 lira mazot ve 12 lira gübre desteği veriyor. Bu gibi nedenlerle susam son yıllarda yörede üreticinin gözde ürünü haline geldi. Ekim alanlarının önümüzdeki yıllarda genişleyeceğini öngörüyoruz."

Bekereci köyünde 45 yıldır çiftçilik yapan Mehmet Karaüce de üreticinin teşvik edilmesi ve desteklenmesi halinde ihtiyaç duyulan susam üretiminin yaygınlaşacağını belirtti.

(AA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Epimedyumlu Macun
SON DAKİKA HABERLERİ
Epimedyumlu Macun
İLGİLİ HABERLER
Daha fazla YEREL HABERLER
Tarihi köprünün korkulukları çalındı

Edirne'de tarihi Saraçhane Köprüsü'nün demir korkulukları çalındı